Loading...
Oprogramowanie

Co zajmuje miejsce na dysku? Sprawdź z WinDirStat!

W dzisiejszych czasach wydawałoby się, że problem małej ilości miejsca na dysku może nas już nie dotyczyć. Kto dzisiaj zadaje sobie pytanie co zajmuje miejsce na dysku? Terabajtowe przestrzenie dyskowe nie robią już na nikim wrażenia, a monit informujący o małej ilości miejsca przeszedł do legendy. Taki stan rzeczy może rzeczywiście mieć miejsce w przypadku użytkowania komputera stacjonarnego lub standardowego notebooka.

Netbooki, ultrabooki, małe dyski SSD – co zajmuje miejsce na dysku?

Z drugiej strony mamy rzeszę użytkowników netbooków lub ultrabooków z dyskami o małych pojemnościach. Wiele osób posiada także małej pojemności dysk SSD przeznaczony na system operacyjny i najczęściej używane oprogramowanie. Dla tych grup użytkowników problem małej ilości miejsca na dysku może być wciąż aktualny. Windows 10 charakteryzuje się przechowywaniem dużej ilości plików tymczasowych. Przeciętny użytkownik ich nawet nie zauważy, ponieważ są przed nim ukryte. Zaczyna zachodzić w głowę jak to się dzieje, że ciągle znika miejsce na dysku, mimo tego, że nic nowego nie zainstalował.

Z pomocą przychodzi WinDirStat

WinDirStat to darmowa aplikacja oparta na licencji Open Source, przeznaczona do analizy i sporządzania statystyk dotyczących przestrzeni zajmowanych na dysku twardym przez konkretne lokalizacje. Odpowie nam na pytanie zadane w tytule, czyli co zajmuje miejsce na dysku.

Jak to działa?

Po uruchomieniu programu musimy wybrać analizę wszystkich dysków lokalnych lub tylko określonych

Po dokonaniu wyboru narzędzie czyta całe drzewo katalogów (co może, w zależności od pojemności dysku, potrwać nawet do kilku minut) i ukazuje je z użyciem interfejsu graficznego.

W bardzo przejrzysty sposób program ukazuje nam użycie przestrzeni dyskowej przez foldery (również te ukryte) i pliki. Dodatkowo posiada opcję podglądu zajmowanych przestrzeni w postaci Mapy Drzewa. Pokazuje całą zawartość drzewa katalogów w prosty i zrozumiały sposób. Każdy plik jest reprezentowany przez kolorowy prostokąt, o powierzchni proporcjonalnej do rozmiaru tego pliku, a kolor prostokąta określa typ pliku. 

Bardzo ważnym aspektem funkcjonalności programu jest fakt, że bezpośrednio możemy przenosić do kosza bądź od razu usuwać na zawsze niepotrzebny plik.

Program jest dostępny w wersji na systemy Windows, Linux oraz MacOS

WinDirStat w wersji na systemy Windows możecie pobrać na oficjalnej stronie producenta tutaj.

Dla miłośników systemów Linux została stworzona bliźniacza wersja programu o nazwie KDirStat którą pobieramy wklepując w konsoli polecenie apt-get install kdirstat.

Użytkownicy MacOS mogą zakupić aplikację GrandPerspective (również bliźniacza wersja programu) w Apple Store płacąc 1,99$…lub pobrać ją za darmo tutaj.

Podsmumowując

Program polecam każdemu, kto w prosty sposób chciałby odnaleźć pliki zabierające cenne miejsce na dysku, którego to zawsze jest mało niezależnie od jego wielkości. 🙂 Oprogramowanie łączy w sobie dużą funkcjonalność z bardzo przejrzystym interfejsem. Współpracuje także ze zmapowanymi dyskami sieciowymi, więc serwerowi użytkownicy także znajdą w nim coś dla siebie.

Zaciekawił Cię ten artykuł?

Zapisz się do newslettera – raz w tygodniu otrzymasz porcję soczystych, geekowskich, technologicznych treści – zero spamu!